20-08-2022

Zasady oszczędnego korzystania z instalacji centralnego ogrzewania

Przypominamy  Państwu podstawowe zasady oszczędnego korzystania z energii cieplnej zużywanej na potrzeby centralnego ogrzewania:

  1. Zakręć kaloryfery zanim zaczniesz wietrzyć mieszkanie, wietrz intensywnie, ale krótko.

Odkręcone głowice termostatyczne przy napływie zimnego powietrza powodują intensywne rozgrzanie grzejnika. Przed wietrzeniem należy skręć głowice do zera., pierwotne ustawienie głowic należy przywrócić dopiero  po zamknięciu okien. Podczas krótkiego wietrzenia następuje  wymiana powietrza w pomieszczeniu, ale jednocześnie nie ucieka z niego zbyt dużo ciepła. Zimne powietrze, cięższe od ciepłego, wchodzi przez otwarte okno  do pomieszczenia i opada na dół wypychając jednocześnie ciepłe powietrze górą okna, ale okna nie są  zazwyczaj do sufitu. Kilkuminutowe wietrzenie wystarczy Pomieszczenie nie zostanie całkowicie wyziębione, a jednocześnie będzie przewietrzone.

  1. Odsłaniaj okna, gdy jest słońce. Zakrywaj, gdy jest ciemno.

Jeśli świeci słońce, to warto odsłonić wszystkie firanki, zasłony, żaluzje i rolety i pozwalać światłu wpadać do pomieszczeń aby częściowo skorzystać z energii słonecznej. Jeśli jednak robi się ciemno, to warto maksymalnie zasłonić powierzchnię szyb.

  1. Nie zasłaniaj grzejników.

Zasłony lepiej żeby zakrywały  tylko okna, ale nie zasłaniały kaloryferów. Utrudnia to bowiem cyrkulację powietrza powodując, że “cieplny komin” tworzy się za zasłonami. Grzejniki nie powinny być też niczym zastawiane  – przy słabej cyrkulacji grzejniki muszą mieć wyższą temperaturę, co przekłada się na wyższe zużycie ciepła.

  1. Zamykaj drzwi pomiędzy pokojami.

W chłodne dni warto zamykać drzwi między pokojami po to, by ograniczyć przeciągi i wymianę powietrza z chłodniejszymi pomieszczeniami \9np. pokoje sypialne).

  1. Cieplej się ubieraj.

Zima to jednak zima. Każdy stopień różnicy w temperaturze pomieszczenia oznacza wzrost lub spadek zużycia ciepła. Zamiast chodzić w krótkim rękawku i doprowadzać temperaturę, np. do 24 stopni, warto ubrać się trochę cieplej  i zadowolić się, np. 21 stopniami.

  1. Idziesz spać – nastaw grzejniki na niższą temperaturę .

Zazwyczaj w niższej temperaturze lepiej się śpi, a wobec powyższego  warto skręcić grzejniki we wszystkich pomieszczeniach,  zarówno w tych w których  śpimy jak i w pozostałych.

  1. Wychodzisz z domu – nastaw grzejniki na niższą temperaturę.

Wychodząc z domu na dłużej warto ustawić grzejniki na niższą temperaturę. Obniżenie temperatury o 1 stopień Celsjusza powoduje zmniejszenie zużycia ciepła o około 5 %.  

  1. Dbaj o oszczędne korzystanie z instalacji c.o. przestrzeni pomieszczeń wspólnych.

W okresie zimowym nie otwieraj okien na klatkach schodowych, okien w pomieszczeniach wspólnych oraz  okienek piwnicznych. Pozostawienie powyższych okien otwartych skutkować będzie nadmiernym rozgrzewaniem się instalacji grzewczej a tym samym powiększaniem strat ciepła.

  1. Nie zakrywaj pionów grzewczych (pionowego rurarzu).

Główne rury grzewcze w pokojach i łazienkach rozprowadzane są pionowo i od nich odchodzą poziome rurki do grzejników.  Nawet przy skręconych  grzejnikach, od tych rur do mieszkania dostarczana jest duża ilość ciepła. I dlatego nie warto ich niczym zakrywać.